pečeme pro psy

pečeme pro psy

Přírodní psí repelenty proti klíšťatům

Nejsem příznivcem chemických řešení čehokoli. Věřím v sílu přírody. Proto vždy hledám přírodní alternativy. Je jen na vás, jestli v boji proti klíšťatům půjdete cestou chemických nebo o přírodní složky obohacených, komerčně vyráběných prostředků z obchodu nebo cestou přírodních přípravků vyrobených doma. Jak přírodní tak chemická cesta mají své výhody a nevýhody.

Pokud by vás zajímalo, co pomohlo mě se rozhodnout pro přírodní variantu řešení ochrany před klíšťaty, můžete se podívat na článek od Dogs Naturally magazínu o tom, jaké chemikálie najdete v komerčně vyráběných přípravcích proti klíšťatům a jaké mohou mít negativní účinky na psa. Odkaz najdete pod článkem.

Prevence napadení psa klíštětem


Jak na to, aby pes nedostal boreliózu nebo jinou nemoc přenášenou klíšťaty?
Musíme hmyzáky udržet od těla pejska co nejdále.

  • po každé procházce prohlédněte psovi kožich.

V sezóně největší aktivity klíšťat prohlížím psa průběžně i na procházce. Aristík má hustou srst, klíště ještě nestihne zalézt až na kůži a na našem bílém obříkovi je hezky vidět. Soustřeďte se na nohy, břicho, hlavu – kolem čumáku, očí a uší.

  • používejte přírodní repelent.

Můžete koupit přírodní šampón s repelentními účinky nebo obojek napuštěný voňavými oleji. Jsou i další cesty jako např. magnetický medajlon – pokud by vás to zajímalo, pod článkem najdete odkaz. Já jsem se rozhodla, že budu už druhým rokem chránit psa produktem, který si vyrobím sama doma.  Přírodní rozmarýnový repelent ve spreji pro psy – recept č.4.

Protože teď hodně čtu a vzdělávám se v „psím oboru“, narazila jsem v zahraničních zdrojích na další recepty na domácí psí repelenty od veterinářů s alternativním přístupem, které by mohly zaujmout i vás. Tady vám je naservíruji k tomu osvědčenému rozmarýnovému.

Recepty na přírodní psí repelenty proti klíšťatům

Je důležité vědět, že se jedná o prostředky, které pouze odpuzují hmyz – nehubí jej. Nejedná se v žádném případě o 100% ochranu proti klíšťatům, ale domácí repelent pomůže psovi v tom, aby prostě klíšťatům nevoněl a vyhýbaly se mu.

Najděte si ten, který vám se psem bude vyhovovat a pravidelně před každou procházkou psa nastříkejte. Nechcete při aplikaci zasáhnout pejskův čumák nebo oči? Nastříkejte si přírodní repelent do dlaní a pejska pohlaďte na hlavě všude tam, kde jste repelent nenastříkali. Nezapomeňte, že domácí repelety je třeba skladovat v lednici.

Počítejte u přírodních repelentů také s nevýhodami: nižší účinnost, nutnost pravidelné aplikace a trvanlivost vyrobeného repelentu 2 týdny.

A výhody?
Pro mě jasné: nezatěžuji psa zbytečnou chemií, nemusím mít strach o jeho zdraví kvůli nežádoucím účinkům chemických repelentů, nemám špatný pocit, když zabořím obličej do jeho kožichu při muchlování :).


 

Ingredience:
– citrón
– voda

Postup:
Nakrájte citrón, zalejte půl litrem vroucí vody, nechte přes noc odstát. Ráno nalejte do lahvičky s rozprašovačem. Při aplikaci chraňte oči a nos psa.

Ingredience:
– 240ml vody
– 120ml jablečného octa
– 10 kapek nimbového oleje
– 10 kapek oleje ze šanty kočičí
– 5 kapek jednoho z těchto esenciálních olejů: citrón, lemongrass, eukalyptus, geránie

Postup:
Smíchejte a nalejte do lahvičky s rozprašovačem. Psa postříkejte před každou procházkou nebo při celodenní pobytu venku každé 4 hodiny. Při aplikaci chraňte oči a nos psa.

Pozn.: nimbový olej nebo jinak také neemový olej i olej ze šanty kočičí nakoupíte i v ČR přes internet.

Ingredience:
– 1 litr vody
– jeden z těchto esenciálních olejů: geránie, eukalyptus, cedr, citronela, levandule, karafiát nebo rozmarýn

Postup:
Nakapejte 50 kapek esenciálního oleje do vody, před každým použitím protřepejte a nastříkejte rozprašovačem na psa. Při aplikaci chraňte oči a nos psa.

Ingredience:
– 1 litr vody
– 1 sáček sušeného rozmarýnu
– 1 lžíce bílého vinného octa nebo jablečného octa

Postup:
Přiveďte vodu k varu, poté vypněte a nasypte do ní sáček rozmarýnu. Nechte louhovat. Po vychladnutí přeceďte, přidejte lžíci octa a nalejte do lahvičky s rozprašovačem. Při aplikaci chraňte oči a nos psa.


V minulém roce jsem si na vlastní kůži vyzkoušela, jaké to je, dostat boreliozu. Nepřála bych to nikomu a už vůbec ne svému psovi. Už vím, jak se projevuje lymská borelioza u lidí, co ale u psů? Aristík chytne každý rok nějaké klíště, pravděpodobnost, že dostane boreliozu je tedy mnohem větší než u mě. Začala jsem pátrat po informacích.

Shrnutí příznaků lymské boreliozy u psa dle radaveterinare.cz:

[box background=#edaf45 color=#121212]Nejčastěji jde o kulhání a špatnou chůzi, může se objevit také horečka, nechutenství a deprese. Borelioza může mít i vzácné, ale vážnější komplikace: poškození ledvin, onemocnění srdce nebo nervové soustavy.  [/box]

Na konci článku najdete odkaz na web, kde jsou příznaky podrobněji rozepsány. Příznaky se bohužel mohou objevit až 2 – 5 měsíců po přisátí klíštěte!
Diagnózu i léčbu samozřejmě svěřte veterináři. Co musíte udělat vy, je prevence.

Jak moc jsou klíšťata zamořená boreliozou tam, kde žijete?

Na mapce je přehled výsledků analýzy klíšťat v laboratoři Protean od roku 2006-2017, která byla vyndána z kůže lidí na území ČR. Zdroj: kliste.cz.

Na klíště s borelií můžete narazit prakticky všude. Ochrana je na místě. Jaký způsob si vyberete?

Krásné jaro bez přisátých klíšťat,

pac a pusu,

 

 

p.s.: líbil se vám článek? Tak jej prosím lajkněte a sdílejte, ať se může s přírodními repelenty seznámit i někdo další… Jestli rádi něco vyrábíte doma pro své čtyřnohé miláčky, nejen repelenty :), třeba se vám bude hodit jeden z mých ebooků zdarma.


Zdroje informací a odkazy na články a weby se souvisejícím obsahem:

Podrobnější popis symptomů Boreliozy najdete např. v tomto článku na www.radaveterinare.cz, ze kterého jsem čerpala i já.
Článek o chemických složkách komerčně vyráběných přípravků proti klíšťatům (v angličtině).
Zdroj pro repelent 1: http://www.dogsnaturallymagazine.com/how-to-remove-ticks-from-your-dog/
Zdroj pro repelent 2: https://www.youtube.com/watch?v=PMWxVG3jAno
Zdroj pro repelent 3: kniha autorky Swanie Simon – Zdravá výživa pro starého nebo nemocného psa ISBN:978-80-247-3241-1
Zdroj pro repelent 4: http://slunecnyzivot.cz/2016/05/nejucinnejsi-prirodni-repelenty-proti-klistatum-komarum-blecham-a-moucham/
Pokud vás zajímá použití magnetického medailonu, koukněte tady.

Jana Kubiszová

Jana Kubiszová

Spojila jsem svou lásku ke zvířatům, vášeň pro pečení a zábavu. Hledám cesty, jak vyrábět pamlsky s minimem mouky. Ráda se s vámi podělím o recepty na domácí zdravé mňamky pro psy a další tipy a informace nejen do "psí" kuchyně, ale i do našeho společného života se psy. Jsem autorkou mini kuchařky Keksíkovy mlsky pro psy>>. Pomohu vám užít si chvíle tvoření v kuchyni ať i vaši mazlíčci můžou skákat štěstím :).Můj příběh najdete tady>>

Stáhněte si zdarma

Chcete upéct psovi dort, ale nechcete při tom strávit půl dne?
Stáhněte si foto návod na jednoduchý dort pro chlupáče.

Objevte originální české dárky pro pejskaře

Omlouváme se za dočasnou nedostupnost obchůdku – chystáme pro vás nový :)

Sledujte nás

Nejnovější články

Přihlašte se k odběru článků.

O novinkách na blogu PSÍ KEKSÍK budete vědět jako první!