pečeme pro psy

pečeme pro psy

O chovatelství psů – pro začátečníky

Vždycky mě zajímalo, jaké to je, mít doma chovatelskou stanici. Je to víc radost nebo starost? Odpověď jsem hledala u Markéty Langerové, která od roku 2010 vede chovatelskou stanici s mezinárodně chráněným jménem Perla Silesia (v této stanici se narodil náš Aristík 🙂 ).

Jak tě, Markéto, napadlo, založit si chovatelskou stanici (CHS)?

Při pořizování prvního pyrenejského psa, Anušky, nebylo vůbec mým záměrem založení CHS. Pořizovala jsem si parťáka pro život, který by mi měl pomoci překonat nedávné úmrtí mého německého ovčáka. Po roce přišel můj manžel s návrhem, pořídit si dalšího pyrenejského horského psa. Tentokráte psíka. Opět nebyl záměrem chov. Manželovi bylo líto, že má na procházkách prázdné ruce bez vodítka.

Chvíli jsme na vybrané štěně čekali, ale přišel den D a štěně jsme si dovezli domů. Radost z nového člena rodiny však netrvala dlouho. Po dvou dnech psík začal mít zdravotní problémy. Konzultovala jsem tyto problémy s chovatelkou, její slova zněla – lečte za každou cenu, náklady vám proplatím. Psíka jsme léčili, ale bohužel nevyléčili. Prognóza veterinářů byla, že se nedožije půl roku. Constantin odešel ve věku 13 měsíců.

Chovatelka mi bohužel chtěla proplatit pouze velmi malou částku nákladů za léčení Constantina. Navrhla jsem, že bychom mohli uskutečnit krytí s jedním z krásných psů paní chovatelky, ze kterého bychom si doma nechali štěně. Opět toto nebylo učiněno se záměrem na jakýkoliv budoucí chov. Založení CHS nebyl můj cíl, ale okolnosti tomu tak chtěly.

[box background=#eeeeee color=#262626]Chovatelská stanice Perla Silesia se věnuje výlučně chovu pyrenejských horských psů.
Členové rodiny (záměrně Markéta nepoužívá slovo smečka, protože jsou pro ni psi jako členové rodiny):
– Ankara Od Beskydských vrchů – zakladatelka chovu – 9let
– Atlanta Perla Silesia – 6 let
– C´est Moi Perla Silesia – 4 roky
– Badete Patou de l´Orri – 3 roky (import Chorvatsko)
– Millésime du Val de Montserrat – 18 měsíců (import Francie) (na naší společné fotce v záhlaví)
– Noran du Val de Montserrat – 4 měsíce (import Francie – z hlediska linie, velmi unikátní štěně)
Kontakt: www.perlasilesia.cz[/box]

 


POKUD SI CHCETE ZALOŽIT CHOVATELSKOU STANICI:

– musíte mít chovnou fenu,
– vymyslete si několik možných názvů vaší budoucí chovatelské stanice,
– stáhněte si na stránkách ČMKU (ČeskoMoravskáKynologickáUnie) žádanku o registraci chráněného názvu,
– zašlete vyplněnou žádanku včetně kopie občanského průkazu na adresu ČMKU.

Co se děje pak?

ČMKU zkontroluje, zda název CHS již nemá někdo u ČMKU registrovaný. Pokud ano, budete na to upozorněni, pokud ne, předává ČMKU žádost na FCI (Mezinárodní kynologická federace). Tam proběhne stejná kontrola, jen tentokrát zaměřená na všechny členské státy FCI. Pokud FCI název schválí, zašle informaci ČMKU a žadatel dostane certifikát prokazující, že má řádně registrovaný a chráněný název chovatelské stanice. Certifikát přijde jako dobírka. Celé kolečko může trvat až tři měsíce, záleží na tom, jak rychle vše FCI vyřídí.

Zdroj: Poradna www.cmku.cz


 

 

Dá se stíhat chovatelství při zaměstnání? Kolik času to stojí?

V mém případě lze skloubit chovatelství i práci. Pracuji v TOP managementu nadnárodní společnosti a tato pozice mi dovoluje plně si organizovat svůj čas. Naprostou výhodou je možnost pracovat z domu.

A kolik času chovatelství stojí? Je to individuální. Někteří chovatelé si berou volno v práci ke štěňatům od porodu až po konec prvních čtyřech týdnů jejich života, někdo to zase tak neprožívá. Na začátku hlídáte fenu, aby se řádně starala o štěňátka. Od čtvrtého až pátého týdne začínáte 5xdenně přikrmovat a pravidelně uklízet hovínka, protože fena, jakmile začnete s příkrmy, po svých ratolestech přestává uklízet. V neposlední řadě nepočítám čas, který strávíte mazlením a rozmazlováním :).

Chovatelstí ve výsledku stojí tolik času, kolik tomu chcete vy sami dát.

Za jakých podmínek se chovatelská stanice dá přeměnit na full time job, kdy se mění koníček v to, co mě živí? Jde to vůbec? Kolik psů by musel člověk mít?

Já jsem toho názoru, že chovatelská stanice nemůže být jediný zdroj obživy. Samozřejmě existují lidé, kteří se touto činností živí, ale zamysleme se nad tím, jak dosahují zisky? Opravdu mají psíci vše, co potřebují? Opravdu daná CHS chová „čistě“ – tzn. chová jedince, kteří jsou chovu způsobilí, splnili všechny podmínky chovnosti, zdravotně jsou v pořádku, žijí v dobrých podmínkách?

Jde mít CHS jako full time job? Podle mého názoru to nelze. Pokud chcete psům zajistit určitý standard, chcete nastavit určitý standard CHS, nelze se tím uživit. Nemluvě pak o tom, že psi jsou živí tvorové a na to nesmíme zapomínat!

Kolik psů by musel člověk mít, aby se uživil? Netuším. Do tohoto stádia jsem se ještě nedostala a to mám těchto lásek na zahradě už 6.

 

 

S čím musí začínající chovatel počítat? Mít doma chovatelskou stanici – jaké to má nevýhody?

Než začne člověk chovat, měl by si uvědomit, že to s sebou nese jistá rizika a stojí to mnoho úsilí. Stres je to pro mě téměr neustálý.

Vše začíná vybráním vhodného otce štěňat. Vybrat otce tak, aby byl zdravý, typově vhodný, je velmi těžké. Dále je nutné odhadnout správný termín feny ke krytí, úspěšně nakrýt. Pak přichází čekání na potvrzení březosti, samotný porod, první týdny života štěňátek až po vybrání vhodného, láskyplného domova.

Možná vás napadá, proč to ta bláznivá ženská dělá? Dělám to proto, protože mě to vnitřně naplňuje a je to pro mě velký dar. Práce se psy, i 20h denně je pro mě potěšením. Možná proto nevidím nevýhody vlastnění CHS.

[box background=#36abb5 color=#fff]Štěňata – najdete v různých destinacích jako jsou Finsko, Švédsko, Estonsko, Polsko, Německo, Slovensko, Izrael a samozřejmě v České republice. Na stránkách www.perlasilesia.cz sledujte, jak krásně zrovna rostou štěňátka vrhu H. [/box]

 

Nedá mi to se nezeptat. Market, co ty a pamlsky? Už jsi nějaké domácí pamlsky psiskům vyráběla?

Ano, zkoušela jsem klasiku – keksíky z játry. Anuška k nim čmuchla a šla. Vyzkoušela jsem další recept – Anuška čmuchla a šla. Tak jsem to s ní vzdala. Krmím hlavně masem i granulemi, zpestřím to tvarohem, vejci nebo lososem. Časem přibyli další psi a děti, takže teď na vlastní výrobu ani není moc čas. Jako pamlsek dávám sušené maso, škvarky, makrelu, piškoty nebo kupované pamlsky.

Poznámka Psího keksíku:

Koukám, že psi této chovatelské stanice jsou ideální adepti na testování mých nových receptů na domácí pamlsky pro psy. Dvakrát ohrnout nos nad domácí mňamkou, tak to je výzva :).

Vždycky, když dávám nový recept na web, tak je sice otestován mým psím gurmánem, ale i psi mají chutě a nikdy si nemůžu být jistá, že co chutná mému Aristovi, to bude chutnat i ostatním.

Psiska z Perla Silesia – těšte se, dostanete ochutnávku pamlsků vyráběných podle mých receptů a uvidíme, jestli zase ohrnete nos :). Čekejte fotoreportáž z testování :). Určitě jim upeču i tuhle dobrotu – tu Aristovi kradly i kočky… Nebo dostanou něco z mé kuchařky.

 

Co by jsi vzkázala lidem, kteří uvažují o tom, že si založí chovatelskou stanici?

Aby chovali srdcem!

 

Pro Markétu jsou psi vášní i posláním. Musím na ni prásknout, že před pár lety adoptovala 8 letého psa Arga Monavar od lidí, kteří se již o něho nechtěli starat a hrozilo jeho utracení. Dožil se v Perla Silesia krásných 11 let. I to svědčí o tom, že má Markéta psy opravdu ráda a že i ona chová srdcem a s láskou.

Nakoukli jsme spolu trochu pod pokličku chovatelství. Uvědomila jsem si, jak moc musíte být chovatelstvím „posedlí“ a brát to opravdu vážně, pokud chcete mít výsledky. Nestačí jen milovat psy. Chcete mít chovatelskou stanici s dobrým jménem? Chcete mít zdravá štěňata, která nebudou mít problém, najít si nový domov? Myslíte, že si pořídíte psy a příroda se postará o dobrý výsledek? Omyl – postarat se musíte vy.

 

Pac a pusu,

 

p.s.: Líbil se vám rozhovor? Víte o někom, kdo o chovatelství uvažuje a článek by se mu hodil? Nebo se vám líbí pyrenejci 🙂 ? Lajkněte a sdílejte, budem rádi :).

Jana Kubiszová

Jana Kubiszová

Spojila jsem svou lásku ke zvířatům, vášeň pro pečení a zábavu. Hledám cesty, jak vyrábět pamlsky s minimem mouky. Ráda se s vámi podělím o recepty na domácí zdravé mňamky pro psy a další tipy a informace nejen do "psí" kuchyně, ale i do našeho společného života se psy. Jsem autorkou mini kuchařky Keksíkovy mlsky pro psy>>. Pomohu vám užít si chvíle tvoření v kuchyni ať i vaši mazlíčci můžou skákat štěstím :).Můj příběh najdete tady>>

Stáhněte si zdarma

Chcete upéct psovi dort, ale nechcete při tom strávit půl dne?
Stáhněte si foto návod na jednoduchý dort pro chlupáče.

Objevte originální české dárky pro pejskaře

Omlouváme se za dočasnou nedostupnost obchůdku – chystáme pro vás nový :)

Sledujte nás

Nejnovější články

Přihlašte se k odběru článků.

O novinkách na blogu PSÍ KEKSÍK budete vědět jako první!