pečeme pro psy

pečeme pro psy

Kolik vody má vypít pes?

Náš Pyrenejský horský pes je snad velbloud! Od prvního dne, kdy nám vstoupil do života mám pocit, že strašně málo pije.

Aristo je milovník zimy. Jakmile teploty klesnou pod 0, začne mít mnohem více energie a je k neutahání. V zimě je to s pitím bída. Pokud je sníh, tak si misky s čerstvou vodou ani nevšimne. Jeho jediný dobrovolný příjem vody v zimě je ze sněhu a ledu. Nějakou tekutinu přijme z vývarů, které v zimě děláme, ale pokud má vývar dva dny po sobě, už ohrnuje nos :). Co s ním nadělám?! …vody se prostě pes celou zimu ani nedotkne. A co v teplých měsících?

Narazila jsem po delší době na tohle úžasné video. Vždycky mě fascinují zpomalené záběry zvířat a když jsem viděla tohle, vzpomněla jsem si na problémy s pitným režimem našeho psa. A taky byl před nedávnem první opravdu teplý víkend.

Aristo má ještě zimní srst. Vyčesáváme pravidelně, ale podsada mrška teprve začíná pouštět. Na začátku dubna to není neobvyklé. Ono by vlastně o nic nešlo, kdyby se počasí nezbláznilo a nenaservírovalo nám letní víkend. Chudák pes. S jazykem na vestě se zahrabával v chladné hlíně pod jalovcem. Já jsem zbystřila a přepnula mozek na letní režim. Kolik vody ubylo z misky? Tak 3 centimetry. A to už bylo kolem čtyř odpoledne. Stačí to?

[box background=#fff3c2]Pes by měl vypít za 24 hodin zhruba 40 – 60ml vody na kg hmotnosti. Záleží samozřejmě na věku, aktivitě a kondici psa, teplotě okolí.
Pokud pes pije velmi málo nebo naopak hodně (více než 100ml vody na kg hmotnosti za den) může to znamenat nějaký zdravotní problém.
Vážnou dehydrataci můžete poznat např. podle bezbarvých, lepkavých dásní, změny množství a barvy moči nebo podle kůže za krkem, která se po natažení nevrátí ihned zpět.[/box]

Když to přepočítám – náš 50 kilový Aristík by měl vypít zhruba 2 – 3 litry vody za den. Z misky ubyl asi 1 litr vody. V tomhle horku málo. Náš pes prostě přes den nechce pít.

Jediné místo, kde se vždycky s chutí napije je říčka, která nám teče kousek od domu a kolem které chodíme každý večer na procházku. Tam Aristo pije někdy tak dlouho, že vůbec nechápu, kam se to do něj vejde. Pak mám strach, aby u něho nedošlo k torzi žaludku, takže jakmile se napije, už neskotačíme.

Předpokládám, že se v jeho psí hlavince zrodil plán – čekat s pitím na večerní procházku. Upřednostňovat pití z podhorské říčky je u psa pro mě pochopitelné, ale pro něj to moc dobré není.  Nemůžeme chodit s Aristem k řece i přes den, takže musíme na našeho velblouda trochu vyzrát.

Možností, jak pomoci psovi přijmout vodu je více:

  • krmení mokrou stravou – můžete nahradit alespoň část granulí mokrou stravou, nebo namočit granule před podáváním (tuto variantu náš pes odmítá konzumovat)
  • umožnit psovi se vyčůrat co nejčastěji – pes může nepít schválně např. když je zavřený dlouho doma nebo v kotci a nemá se kde vyčůrat
  • měnit častěji vodu v misce (při výměně misku vždy vytřít papírovou utěrkou – porušíte tak biofilm tvořený bakteriemi) a jednou denně misku vymýt teplou vodou
  • můžete zkusit pořídit psovi fontánku na pití
  • v létě mějte misku s vodou ve stínu a vhoďte do ní pár kostek ledu
  • vodu můžete trochu ochutit např. kuřecím vývarem

Každý den dostává náš pes sirup na klouby, který mu vmíchám buď do nízkotučného jogurtu nebo trochy psí konzervy a rozředím to vodou. Obojí má moc rád a misky jsou vždycky vylízané do sucha :). Já tak vím, že psík dostal vítanou a dobrovolnou dávku hydratace.

Když jezdíme na výlety, osvědčila se mi psí svačinka ve formě mufínků. Jsou vláčné, pes po nich nemá takovou žízeň, a to se na výletě vždycky hodí. A navíc z jednoho receptu s malou úpravou udělám mufínky nám i psovi. Najdete je v e-booku Keksíkovy mlsky pro psy.

Jak jsou na tom vaši mazlíci?

Víte, kolik toho vlastně za den vypijí? Já jsem byla překvapená, když jsem si poprvé spočítala, kolik by toho Aristo měl vypít.

Máte nějaké triky, jak motivovat pejska k pití? Podělte se s námi…

Pac a pusu,

p.s.: Líbil se vám tento článek? Tak ho lajkněte a sdílejte ať si ho přečte více pejskařů.

Jana Kubiszová

Jana Kubiszová

Spojila jsem svou lásku ke zvířatům, vášeň pro pečení a zábavu. Hledám cesty, jak vyrábět pamlsky s minimem mouky. Ráda se s vámi podělím o recepty na domácí zdravé mňamky pro psy a další tipy a informace nejen do "psí" kuchyně, ale i do našeho společného života se psy. Jsem autorkou mini kuchařky Keksíkovy mlsky pro psy>>. Pomohu vám užít si chvíle tvoření v kuchyni ať i vaši mazlíčci můžou skákat štěstím :).Můj příběh najdete tady>>

Stáhněte si zdarma

Chcete upéct psovi dort, ale nechcete při tom strávit půl dne?
Stáhněte si foto návod na jednoduchý dort pro chlupáče.

Objevte originální české dárky pro pejskaře

Omlouváme se za dočasnou nedostupnost obchůdku – chystáme pro vás nový :)

Sledujte nás

Nejnovější články

Přihlašte se k odběru článků.

O novinkách na blogu PSÍ KEKSÍK budete vědět jako první!